TÉMA Bruslení

Bruslení na inlinech

"Je to zábava a veselý sport, který má co nabídnout začátečníkům, ale umožňuje i neustálé rozvíjení pokročilým," říkají lidé, které inliny nadchly.

"Na kolečkách" potkáte v současné době lidi různého věku, jednotlivce i skupiny, sportovce, maminky s kočárky, nebo ty, co to baví jen občas. Bruslení na inlinech patří v současné době k nejoblíbenějším sportům.

Čím je tak přitažlivé? "Je to zábava a veselý sport, který má co nabídnout začátečníkům, ale umožňuje i neustálé rozvíjení pokročilým," říkají lidé, které inliny nadchly.

Jak tedy začít? Nejprve samozřejmě potřebujete brusle. Obejděte sportovní obchody a zjistěte si základní informace o tom, jaké brusle jsou pro vás vhodné. Ke koupi se rozhodněte, až když budete mít určitou představu. Doporučuje se prohlédnout si také sortiment hypermarketů. Možná zjistíte, že brusle, které by ve sportovním obchodě stály několik tisíc, seženete v hypermarketu podstatně levněji. Samozřejmě však nemůžete počítat s odborným poradenstvím, proto se vám budou hodit nasbírané informace.

Platí, že o rychlosti bruslí rozhoduje velikost a tvrdost koleček. Čím větší a tvrdší kolečka, tím rychlejší brusle.

V balení najdete klíč na výměnu koleček. Jejich pořadí je dobré po čase přeházet, aby se deformovala stejnoměrně. Počítejte s občasnou investicí, protože kolečka je potřeba čas od času kompletně vyměnit.

Boty mohou být vysoké, polovysoké, ti zdatnější volí pro co nejrychlejší jízdu boty kotníčkové. To už ovšem potřebujete  dobrou techniku bruslení a je to na úkor pohodlí.

Pokud vám jde spíš o komfort, vyberte si boty z prodyšného materiálu.

Co dalšího potřebujete? Určitě si pořiďte přilbu a brýle, hodí se chrániče na kolena, na dlaně a zápěstí. Pro začátek jistě oceníte dlouhé rukávy a nohavice. Pravděpodobně budete jezdit také po silnicích, protože vhodných stezek pro inline bruslení zatím není tolik. Proto je vhodné se postarat, aby vás řidiči viděli, pomohou např. reflexní proužky na oděv.

Kde se jezdí na inlinech? Pokud máte v okolí šikovnou cyklostezku, máte vyhráno. Pro ostatní zbývají silnice.

Ze sportovních areálů je známá Ladronka v Praze, jako další možnosti jmenujme namátkou levý břeh Labe mezi městy Poděbrady a Nymburk, okolí přehrady Souš v Jizerských horách, bývalý vojenský prostor Ralsko, nebo okolí Českého Dubu a Mnichova Hradiště.

Jak se naučíte techniku? Nejlepší je prý jezdit s někým, kdo už to umí a odkoukat to. A především trénovat a trénovat.

Bruslení na inlinech hezky tvaruje postavu, takže kromě příjemných zážitků a zlepšení fyzické kondice vám bude odměnou i pohled do zrcadla na zpevněné svalstvo hýždí a nohou.

Nabízí se otázka, zda je bruslení na inlinech nebezpečné. Počítejte s tím, že na začátku budete padat hodně a odřeninám se zřejmě nevyhnete. Možnost úrazu zde přirozeně je. Nejnebezpečnější jsou samozřejmě úrazy hlavy, můžete se však chránit helmou. Dále se objevují poranění loktů, rukou a kolen. Záleží však také na vás, jak odhadnete svoje možnosti. Každopádně jen málokdo se od tohoto moderního sportu nechá odradit.

Jaké zkušenosti máte vy?

 

Bruslení na inlinech patří do témat
 • drahy hanka 11.03.2009 07:50:48

  Doporučíte mi někdo nějaké dobré inline dráhy v ČR? díky

  • Re: drahy Petr 03.08.2015 09:53:25

   Mrkni nahttp://www.sportcentral.cz/sportoviste/inline-brusleni/ ...tam je mraky drah

  • Re: drahy Petr 12.03.2011 17:54:52

   dráhy v CZE podle pravidel máme v Benátkách nad Jizerou(166m), v Otrokovicích (421m), a pak ještě v Kladně, v Praze-Běchovicích,ale ty neodpovídají pravidlům o drahách a pak taky se dá ještě pokud vím bruslit na uzavřeném okruhu ve Žďáru nad Sázavou a Novém Městě nad moravou a taky Liberci.

  • Re: drahy Darina 19.05.2009 10:28:41

   My jezdíme do Dolánek u Turnova, k zámku Hluboká, k Berlínu do Flamingu, a do Vídně. Taky bych ráda vyzkoušela noční jízdu Bratislavou.

 • Kolečkové brusle Romča 22.11.2013 14:44:48

  Koupila jsem si kolečkové brusle K2 na www.inline-store.cz a lepší jsem opravdu neměla. Už aby zase svítilo sluníčko :-)

 • Lenik 22.11.2013 14:41:22

  Nemáte náhodou k dispozici test bruslí z dTestu?

 • Roman 22.11.2013 14:39:12

  http://inline-test.cz/ Test bruslí

 • Rimko 25.01.2012 19:53:32

  tento link som chcel dat http://korcule.com/kolieskove-korcule

 • Rimko 25.01.2012 19:52:24

  moje skusenosti su skor lenna urovni zacatecnika. mam lenlevne brusle z hypermarketu.Akurat neviem aky typ bruslisi vybrat. Pozeral som tuhttp://korcule.com/kolieskove-korcule ale nerozumiem tomudeleniu. Ak niesom skusenykorculiar, mozem si dovolitkupit rychlostne? O tych URBANsom cital, ze su tvrdsie,takze pevnejsie? Je to vhodnepre zaciatocnikov?

 • brusle dave17 14.03.2009 07:43:02

  mohl by mi někdo poradit ja na inlajnech zastavit a nespadnout nebo nenarazit do zdi :???????

  • Re: brusle iveta 14.03.2009 09:24:25

   na inline-bruslí zabrzdíte že pravou(myslím že je to tak u každé brusli)dáte mírně dozadu.Měly by tam být brzda!Pokud jste zkušený, mohl byjste vyzkoušet brzdit třeba i obloučkem což je pro mě a podle mě ale těžké.Můj kamarád měl brzdu na bruslí vybržděnou,tak napřed brzdil s pomocí klacků a pak si tam dal puk…můžete to vyzkoušet!

   • Re: Re: brusle Petr 12.03.2011 17:51:11

    brzdit obloučkem? jen to ne!!! ten za Vama netuší co uděláte a pokud se rozhodne někdo za Vama Vás předjet,tak je průšvih na cestě., brzděte prosím pluhem jako na běžkách, lehce přetlačíte špičky k sobě a lehce zatlačíte do země a pokud máte trošku sílu v nohách,tak zastavíte celkem rychle. Paxe dá taky brzdit "těčkem"... jedete např po levé noze na níž máte váhu a druhou nohu do kolma přitláčite za sebou do země a směrem ke kotníku první nohy,ale zlehka,protože to může razdva doztočit. Když získáte zkušenosti tak tento tip brždění je výhodný zvlášť na mokru.

 • Dotaz po pádu na prevenci Petro 13.03.2009 17:24:22

  Pořídil jsem si „na stará kolena“ (je mi 63) inlaajnky a zalíbilo se mi to do doby, než jsem z mně neznámého důvodu (snad přehlédnutá větvička?) byl na zádech (přes pravou hýžď). Že to bolelo, na to jsem z rekreačního sportu zvyklý, ale když mi několik známých (mezi nimi i kamarád lékař) po sldédnutí mé ilustrované hýždě řekli, že mám strašné štěstí, že jsem si nezlomil krček, dostal jsem strach a od té doby (ca 15 měsíců) jsem brusle na nohy nevzal. Je nějaká metoda, jak se ubránit takovémuto pádu? Třeba se více předklonit, aby bylo těžiště více vpředu? Pokud mi někdo, kdo má zkušenosti poradí, rád bych se k tomu na jaře vrátil. Za radu předem děkuje Petro

  • Re: Dotaz po pádu na prevenci Martin 01.07.2009 22:00:14

   Nejčastější chyba začátečníků je, že zaujímají na bruslích postoj, na který jsou přirozeně zvyklí. To znamená nohy v kolenou rovně a vzpřímená postava. Na bruslích stůjte jako na lyžích. Pokrčit kolena, vystrčit zadek a předklonit se dopředu. Prostě snížit těžiště. Do jaké míry je otázkou toho, jak rychle pojedete, protože platí, že čím rychlejší jízda, tím by těžiště těla mělo být co nejníže. Všiměte si, že rychlobruslaři mají horní polovinu těla téměř vodorovně s tratí. Zkušení bruslaři nemají většinou s pády problém, i když jezdí rychleji, instinktivně při zakopnutí o větev nebo kámen sníží těžiště tak rychle a do té míry, že si maximálně jen „hrábnou rukama“.

 • super trasy kasulka 03.06.2009 18:18:19

  Na stránce www.msport.cz v sekci kurz bruslení zdarma naleznete nejen vhodné trasy bruslení v Opavě, ale i jiné užitečné tipy pokud s bruslením začínáte. Stránku dělá specializoaná prodjena, půjčovna a servis kolečkových bruslí a lyží Jaglarz z Opavy. Doporučuji.

 • Na in-line poprvé Radka 14.03.2009 22:00:58

  Letos se taky chystám stoupnout na brusle poprvé v životě.Už jsem to zkoušela u známých doma po bytě.No docela mi to šlo,ale jiné to bude venku.Snad to zvládnu:-). Jako sport a zábava se mi to zamlouvá,doufám,že mě to nezklame.

 • Seznam bruslařských stezek? Ivan 10.03.2009 20:49:49

  Znáte někdo nějaký dobrý web se seznamem pokud možno všech cyklostezek a specialiozovaných stezek pro bruslení? Moc by se to hodilo a myslím ne jenom mě :) Díky!

 • brusle dáša 10.03.2009 12:01:28

  Kdžy sleze sníh, nazuju brusle a hurá na in-line dráhu, je to paráda a dělám něco pro sebe. Nejlepší dráha je podél Hluboké.


Bruslení patří do témat

Adresář

Bruslení ptejte se v poradně

Diskuze na téma Bruslení

 • 09.04.2013 21:04 BRUSLE

  dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je na hubnutí noh a zadečku dobré bruslení?a poté…

 • 16.12.2013 00:12 Dobré wellness v Praze

  Tak zkuste zajít do té Harfy, nedávno jsem tady o tom psala, protože se maminka ptala na bruslení…

 • hanicka 17.05.2016 14:05 Kluziště v Praze

  Chozeni na kluziste s detma milujeme :-) deti si to brusleni tak oblibili ze jsme i v lete zacali…

 • Ilona 06.11.2017 14:11 Klouby a co na ně

  Ahoj ženy, co beree na obcasnou boleste kloubu? Posledni dobou pocituji jak me boli kolena, hlavne…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku